top of page
בטיחות בגלישת קייט

מוגש ע"י "לי - ים גלישה" כעזר לגולשים.                                   

אין בדפים אלו כדי ללמד קייטסרף ואינם מהווים בשום אופן תחליף לקורס אצל מדריך מוסמך.

לפני הכל:  הייה אדיב, תן מרחב, סייע לגולשים אחרים.

  1. חוף

.רוב התאונות מתרחשות על החוף! במיוחד בעת הנפת הקייט או הנחתתו, לרוב הסיבה לתאונת קייט תיגרם מטעות אנוש בזמן הנפה או ההנחתה ולכן יש להקפיד על מקדמי ביטחון ,

כאשר נכין את ציוד הגלישה נמקם את הקייט בחוף בנקודה בה הסכנה רחוקה מאיתנו כלומר איזור שיהיה פנוי מכל מכשול כגון: סלעים ,עמודים ,שלטים ,מתרחצים וגולשים אחרים או כל מה שיכול להיות למכשול.  מרווח בטחון במורד הרוח כפעם וחצי אורך החוטים.

עמידה עם הקייט מונף באוויר באזור בו יש הרבה גולשים מסכנת אתכם ואת הגולשים סביבכם ,אין לעמוד סתם עם הקייט באוויר על החוף.

חובה לשמור על מרווח בטיחות ולהתמקם הרחק ככל האפשר מסכנות קיימות.

2. תקינות הציוד:

יש לוודא שהחוטים תקינים ושלמים ,צריך לוודא שהחופה לא קרועה ולא ישנה מידי. יש צורך לפרום קשרים בחוטי הבר אשר גורמים לנקודת חולשה בחוט ומגדילים את הסכנה לקריעתו של החוט.

יש לוודא שמערכת השחרור המהיר תקינה לפני כל תחילת גלישה (safety  מערכת שחרור מהיר ) ושהליש שעל הבר תקין ולא שחוק.

 3. יש לזהות את כיוון הרוח לפני תחילת הגלישה

אם הרוח נושבת מהיבשה אל תוך הים היא נקראת רוח off shore,  רוח בכיוון זה (מזרחית בחופי הים התיכון בישראל) היא מסוכנת מאוד מאחר וכל תקלה קטנה עלולה להסתיים בהיסחפות ללב ים, גם גולש מקצועי יהיה חסר אונים במקרה של תקלה ברוח כזו ולכן לא מניפים עפיפון או נכנסים לגלוש גם אם התנאים נראים מאוד מפתים .

4. דע את יכולתך ואת מגבלותיך בזמן הגלישה.

כל אדם שמחזיק עפיפון בידו יכול לקפוץ ולהתרומם איתו לאוויר בקלות אבל לא כל אחד ידע איך לנחות נכון, מסיבה זו עלינו להבין שיש דרך בה עלינו לעבור עד שנגיע לרמה שתאפשר לנו לעשות כל מה שאנחנו רוצים בעזרת העפיפון. עד שנגיע לרמה זו עלינו להתאמן ולשפר את השליטה ולצבור כמה שיותר ניסיון בכדי להימנע ממצב בו הקייט שולט בנו במקום שאנו נשלוט בו. בשלבים הראשונים גם אם אנחנו מסוגלים לקפוץ באוויר זה לא אומר שכדאי לנו כי הסיכוי להיפצע גדול מדי.

בנוסף לכך לעיתים גולשים מתחילים נכנסים בתנאי מזג האוויר שלא מתאימים ליכולותיהם ולא מתאימים לציוד שברשותם, כגולש עליך להכיר את המגבלות שלך ושל הציוד שרכשת ולא למתוח את הגבול יותר מדי, במידה ואין לך מספיק ניסיון תמיד אפשר להתייעץ עם גולש מנוסה יותר או עם אחד מחברי הצוות במועדון.

 

5. ציוד ואביזרי בטיחות

 ישנם מספר אביזרים שנועדו להגן ולמנוע פציעה במקרה של איבוד שליטה או נפילה מהגלשן. אמנם אין חוק המחייב זאת אבל גולש בכל רמה רצוי שיצטייד במספר פריטים להגנה:

א. קסדה כדיי לגלוש בראש טוב  , גלישה עם קסדה שומרת עלינו מפגיעת ראש וגם גלישה עם קסדה מגינה עלינו מהשמש ומחממת אותנו בחורף ולכן אין באמת סיבה לא לחבוש קסדה .   במיוחד אם עדיין גולשים עם ליש לגלשן,  אם ניגרר אחרי הקייט והגלשן אחרינו במים,  תהיה לגלשן "נטייה" תמיד לחזור אלינו ישר לראש.

ב. אפוד ציפה מומלץ מאחר ולגלשן אין כושר ציפה אז במקרה שיצא לנו האוויר מהקייט נזדקק למשהו שיציף אותנו עד שנחלץ אל החוף, אפוד ציפה יחסוך מאיתנו את המאמץ לשמור על הראש מעל המים בנוסף הריפוד באפוד ציפה יכול להגן עלינו בנפילות כואבות ומפגיע של הגלשן בגוף

ג. סכין בטיחות (נמצאת בדרך כלל בטרפז) למקרה שנצטרך  לחתוך חוטים ,במקרים מסוימים עלולים חוטי הקייט להסתבך מסביב לגולש ואין באפשרותנו לשחררם אלה על ידי חיתוך החוט במיוחד במצבים בהם העפיפון עדיין מייצר כוח ומהדק את החוטים מסביב לגולש.

ד. אביזרים נוספים : משרוקית או סטיק לייט ,תמיד יוכלו לעזור לגולש לסמן את עצמו ולגרום לאחרים לשים לב אליו.

קייט ליש, אינו מוזכר כציוד נוסף,  מאחר והוא חלק אינטגרלי מהציוד שלך.   יש נטייה שמוכרים ציוד משומש "לשכוח" להעביר את הקייט ליש.   זה אומר שקנית ציוד שהבר אינו שלם!

6. בטיחות בין גולשים וחוקי הדרך:

 

בעיקרון יש להתייחס לגולש קייט ככלי שייט העושה דרכו במים בעזרת הרוח, כלומר מפרשית.

ככזה חלים עליו חוקי הדרך למפרשיות ובין מפרשיות,  כלומר:  

  1. מפנה שמאלי מפנה למפנה ימני.  מפנה שמאלי פירושו: הרוח נושבת על צד שמאל של הגלשן וקייט (מפרש) בצד ימין (מורד הרוח) של הגלשן.  במקרה של גולש קייט: יד ורגל שמאל קדימה.

  2. גולשים באותו מפנה: הגולש במעלה הרוח נותן דרך לגולש במורד הרוח.

  3. גולש משיג ועובר תמיד ייתן דרך לכלי השייט אותו משיג ועובר.

למפרשית יש זכות על פני כלי שייט מנועי, 

לכלי שייט המונע במשוטים, יש זכות על פני מפרשית.

ואולם, כלי שייט אחרים לא תמיד יבינו את מהלך הקייט ולעיתים לא יגיבו כמו שאתה מצפה. השתדל להתרחק מהם.    ככלל,  הזכות לדרך לא מסירה מכלי שייט את החובה לנקוט בכל האמצעים כדי להימנע מקרבת מסוכנת.

 

בנוסף,  הקייט עצמו תופס מרחב גדול בהרבה מהגלשן והגולש,  לכן יחולו גם כללי הבטיחות הבאים,  כדי למנוע הסתבכות של קייטים:

 4. הקייט שמעל הרוח ירים את הקייט וזה שבמורד הרוח יוריד את הקייט,  כך שלשניהם יהיה המרחב הדרוש להמשיך

     ולתמרן.  ראה גם תמונה 1.  במקרה זה נדרשת פעולה ברורה גם מהגולש שלו הדרך.

 5. לתת מרחב ולפנות דרך לגולש שאין לו שליטה על הציוד,  כמו למשל גולש חוזר לגלשן או קייט במים.

 6. לגולש היוצא מהחוף (יוצא מתעלה, נמל, מפרץ ומוגבל בתמרונו),  יש זכות על פני הגולש בים הפתוח.   

 

  • לגולש הרוכב על הגל, יש אמנם זכות דרך על גולשים אחרים,  אך לא על גולש היוצא מהחוף וחוצה את המשברים.   תמיד (6) יש לאפשר לגולש היוצא וחוצה את הגלים מרחב.

  • התחשב במשתמשי חוף וכלי שייט אחרים.  רובם אינם מבינים את מהלך הקייט ולעיתים לא יגיבו כמו שאתה מצפה.   התרחק מהם.    ככלל,  הזכות לדרך לא מסירה מגולש את החובה לנקוט בכל האמצעים כדי להימנע מקרבת סכנה.

  • במקרה של הסתבכות 2 קייטים בחוטים. שחרר מיד את הבר שחרור מוחלט, ואף את הקייט ליש במקרה הצורך.   קייטים המסובכים בחוטים יכולים להיכנס ללופים בכפל כוח. אם שני הגולשים ישחררו שחרור מוחלט, הסבירות להיגרר למצב סכנה כמעט ולא קיימת.

 

מסמך זה נועד כעזר לחניכי קורס קייטסרף ב"לי ים".  אין להעתיק, לשכפל,  להעביר מסמך זה לאחרים, ללא רשות מפורשת בכתב מ "לי ים".

bottom of page